SANAT KURUMLARI

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD)

0553 855 1970

Hollanda Caddesi No 44 / 1 Yıldızevler Çankaya Ankara

Amaçlarımız:
Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD) ile ilgili bilgileri yüksek lisans öğrenimim sırasında taradığım kaynaklar arasında yer alan SANAT Gazetesinden öğrenmiştim. Gazete biçimini koruyan, sanat yazıları yayınlayan nitelikli bir yayın olarak genç ressamların ve araştırıcıların başvuru kaynakları arasına girmeyi başarmış bir yayındı. Türkiye’nin siyah beyaz döneminde, siyah-beyaz resimleri ve sergi haberleri veren, inceleme yazılarını kapsamına alan bu Gazete, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği’nin sanatçı, toplum, sanat yapıtı çemberini doğru ve nicelikli iletişim ağlarıyla genişletmek amacını benimsediklerini kanıtlamaktaydı. Açtıkları düzenli sergiler sanatçıları toplumla buluşturmak ve yapıtları aracılığıyla sanatı tanıtarak yaygınlaşmasını sağlamak ereğini hedeflemekteydi. 37.yılını kutlama başarısına ulaşmasının sırrı da bu olmalıdır.

Seramik sanatçısı Prof. Dr. Hamiye Çolakoğlu‘nun Evi’nde 1970 yılında kendisi, Fethi Arda, Kayıhan Keskinok, Lütfü Günay, Muammer Bakır, Nevzat Akoral, Osman Zeki Oral ve Turan Erol‘un kurucu üyeliği ile kuruldu.

Derneğin ilk yönetim kurulu başkanlığına Turan Erol oy birliği ile seçildi. Resim ve heykel sanatçıları yönetim kurulunca üye olmaları için davet edildi. Davet edilip; katılanlar arasında ilk sıralarda yer alan sanatçılar, Adnan Turani, Arif Kaptan, Arslan Gündaş, Burhan Alkar, Eşref Üren, Ferit Apa, Fikri Cantürk, Müşerref Köktürk, Nazlı Ecevit, Refik Epikman, Şefik Bursalı ve Turgut Pura oldu.