SANAT KURUMLARI

Adalar Kültür Derneği

Adalar Kültür Derneği

Büyükada-maden, Çınar Cd. No:86, 34970 Adalar/İstanbul

Adalar Kültür Derneği, 1994 senesinde Adalar’da kültür ve çevre faaliyetleri yapmak, Adaların kültür hayatına katkıda bulunmak amacıyla Büyükada Kültür ve Yardımlaşma Derneği adıyla kuruldu. Sonraki yıllarda adı önce Büyükada Kültür Derneği’ne, daha sonra da Adalar Kültür Derneği’ne dönüştü.

İlk olarak kitap yayınlarıyla ismini duyuran Adalar Kültür Derneği, 2001 yılından bu yana merkezinin bulunduğu Büyükada Çınar Meydanı’nda ve Adalar’daki çeşitli mekânlarda kültür-sanat çalışmaları yapıyor. Yazın üç ay süren konserler, gösteriler, sergiler, söyleşiler ve yarışmalardan oluşan kültür programları gerek Adalıların gerekse İstanbul’dan gelen sanatseverlerin büyük ilgisini çekiyor. Derneğin her yıl düzenlediği ‘Adalar Fotoğraf Yarışması’na bütün Türkiye’den katılımlar oluyor, ‘Adalar Kısa Film Yarışması’ ise sinema dünyası tarafından izleniyor. Yine her yıl yaz döneminde yapılan 45’e yakın sanat faaliyetine ilave olarak gerçekleştirilen atölye çalışmalarından sanatseverler yararlanmaya devam ediyor.

2001 yılında kurulan, Şef Orhan Sevsar yönetimindeki Adalar Kültür Derneği Türk Mûsikîsi Korosu aralıksız olarak çalışmalarına devam ediyor ve konserler veriyor. Radyo ve televizyon programları yapmış olan koroya zaman zaman Adalı gençler de katılıyor ve konserlerde yer alıyor. 2006 yılında başlatılan resim atölyesi bütün yıl boyunca çalışmalarına devam ediyor.

Yıllar içinde çeşitli çevre faaliyetleri de yaparak çalışmalarını sürdüren Adalar Kültür Derneği, Büyükada’da değişik zamanlarda ağaç dikimleri gerçekleştirdi. 2003 yılında Türkiye’de ilk defa çamkeseböceği zararlısına karşı biyolojik mücadele amacıyla laboratuvar kuran ve böcek üretiminde öncü ve örnek olan derneğin bu çalışması halen Orman Bakanlığı tarafından programlı bir şekilde devam ettiriliyor. Büyükada’da bugüne kadar binlerce çam fidanı diken Dernek, son olarak 2008 Kasım ayında ve 2009 ilkbaharında zeytin fidanları dikimi yaptı.

Adalar’da halkın içinden çıkmış gerçek bir sivil toplum kuruluşu olan Adalar Kültür Derneği, bugün geldiği noktada yayımladığı Adalarla ilgili kitaplar, uyguladığı projeler, yaptığı kültür sanat faaliyetleri, kış aylarında düzenlediği kültür gezileri ve 2005 yılından beri yayımladığı ‘ADA Gazetesi’yle Adaların sosyal hayatında önemli bir yer tutuyor.