Zeitgeist

FİLMLER

Zeitgeist

Zeitgeist
[bws-rating]

Yönetmen : Peter Joseph,
Senaryo : Peter Joseph,
Yapım : 2007
Süre : 118 dakika
Kategori : İnceleme/Kuram
Ülke : Amerika,
Tür : Belgesel
Diğer Adı :

Zeitgeist, the Movie 2007 yılı yapımı, din, para ve banka ile 9/11 olayını anlatan bir belgeseldir. Belgeselin devam olan Zeitgeist: Addendum ise yeni teknoloji temelli sosyal sistemi ve Jacque Fresco’ nun fikirlerini ve Venüs Projesini anlatır.

Yayımı
Zeitgeist : The Movie ilk defa 18 Haziran 2007 tarihinde zeitgeistmovie.com üzerinden yayınlandı. Ancak beta versiyonu 6 Haziran’ dan beri Google Video aracılığı ile seyredilebiliyordu. Bu süreç içinde Google video’ nun en çok izlenen filmi oldu. Video 24 ayrı dile çevrilerek yayınlandı.

Zeitgeist, (Zamanın Ruhu)
Son derece tartışmalı bir belgesel olup 3 kısma ayrılmıştır, Birincisi din kurumunun güvenini sorgulamak için bilgi üretmek, Hıristiyanlığın bazı diğer dinî figürlerle olan benzerliklerini göstermektedir. 2. bölüm 11 Eylül olayları hakkında bizlere anlatılan problemleri ve yazarların 11 Eylül olaylarından kimlerin sorumlu olduğunu gösteren iddialarını içermektedir. 3.bölüm bankaların tek bir “Dünya bankası” oluşturma teorilerini kapsamaktadır.

2.Belgesel Özeti(Zeitgeist Addendum);
2. Belgesel 4 bölüme ayrılmıştır. 1. Bölüm şuanda geçerliliğini koruyan parasal sistem ve çöküşünü iddialarını anlatmaktadır. 2. bölüm 1. bölümün devamı olarak John Perkins isimli eski ajan kendini ekonomik tetikçi olarak tanımlayan kişiyle röportaj olarak geçiyor. 3. bölüm Jacque Fresco tarafından üretilmiş Venüs Projesi hakkında bilgiler veriyor. 4. ve son bölüm doğa kanunları ile iç içe yaşamanın insanlar için ne anlama geldiğini araştırıyor.

Serinin Diğer Filmleri
1. Zeitgeist (2007)
2. Zeitgeist: Addendum (2008)
3. The Zeitgeist Movement: Orientation Presentation (2009)
4. Zeitgeist: Moving Forward (2011)

USA 10 November 2007 (Artivist Film Festival)
UK 7 December 2007 (Artivist Film Festival)
Mexico 27 September 2008 (Festival Internacional de Cine Documental de la Ciudad de Mexico)

Cadillac Records (Aşkın Müziği)
Önceki Cadillac Records (Aşkın Müziği)
Sonraki Vier Minuten (Dört Dakika)
Vier Minuten (Dört Dakika)

Yorum Yap