The Mystery of Picasso

FİLMLER

Le Mystère Picasso (The Mystery of Picasso)

The Mystery of Picasso
[bws-rating]

Yönetmen: Henri-Georges Clouzot,
Senaryo : Belirtilmemiş,
Yapım : 1956
Süre : 78 dakika
Kategori: Resim
Ülke : Fransa,
Tür : Belgesel
Diğer Adı: El misteri de Picasso, El misterio de Picasso, Mistero di Picasso, Mysteriet Picasso, O Mistério de Picasso, Picasso – arvoitus

Le Mystère Picasso (The Mystery of Picasso) (1956)

Henri-Georges Clouzot’un 1956 filmi Picasso’nun Gizemi (Le Mystère Picasso) kendisi için bazı yüce hedefler koyuyor. Clouzot, sadece 75 dakika içinde, sadece Picasso’nun resim sürecinden değil, sanatsal üretimin kendisinden de gizemden başka bir şey ortaya çıkarmaya çalışır. Burada metafizik meta-projelerden bahsediyoruz, sermaye-A Sanat’ın temel gerçeğini araştırmak. Bu amaçla, film Picasso’nun 20 orijinal eserinin üretimini belgeliyor.

Bazıları, özellikle daha önceki işler, öncelikle burada veya orada bir renk sıçraması ile siyah mürekkeple işlenir; diğerleri, kesinlikle son olanlar, geniş bir renk yelpazesini keşfederler. Herkes Picasso sonrası Picasso hakkında onlar hakkında hissediyorum. Bildiğiniz gibi, “Picasso onları boyayacaktı” gibi neredeyse alay edilmiş tablolar hissi, bu günlerde şok çeken soluklardan daha çok esner çizmeye elverişli tablolar.

Biraz soyut kalitede, arada sırada eski okul kübistleri güzelleşiyor, resimler ustanın olağan ikonografik şüphelilerinin çoğunu içeriyor: kadınlar ve kadınların göğüsleri, boğa güreşi, Akdeniz sahneleri.

Fransa 5 Mayıs 1956 (Cannes Film Festivali)

Local Color
Önceki Local Color
Sonraki The Life of Leonardo Da Vinci
The Life of Leonardo Da Vinci

Yorum Yap