Cadillac Records (Aşkın Müziği)

FİLMLER

Cadillac Records (Aşkın Müziği)

Cadillac Records (Aşkın Müziği)
[bws-rating]
Yönetmen : Darnell Martin, Senaryo : Darnell Martin, Yapım : 2008 Süre : 109 dakika Kategori : Diğer Ülke : Amerika, Tür : Film, Biyografi, Müzik Diğer Adı : Aşkın Müziği

Tehlikenin ritmi, seksin etkisi ve özgürlüğün müziği.
Cadillac Records, müzik şirketi sahibi ünlü Leonard Chess’in yükşelişinin hikayesini ve Muddy Waters (Jeffrey Wright), Little Walter (Columbus Short), Chuck Berry (Mos Def), Willie Dixon (Cedric The Entertainer) ve muhteşem Etta James (Beyoncé Knowles) gibi firmasına kattığı unutulmaz şöhretlerin hayatlarını anlatıyor. 1950 ve 60ların Chicago’sunda seks, şiddet, yarış ve rock and roll dolu bu filmde Amerika’nın en önemli müzik efsanelerinin uçlardaki yaşamlarına tanık olacaksınız.

* * *

Blues severlerin zaten izlemiş olacağı bu filmi, müzik severler ve hatta biyografi veya aksiyon severlerin de izlemesi gerekir. 1940’larda blues yükselişe geçerken daha ortada Rock’n Roll, Rock, Jazz ve daha pek çok tür doğmamıştı bile, ki demin saydıklarım blues’dan ilham alarak ortaya çıkmıştır(Elvis Presley bile). Chicago’da Cadillac Records o dönemde pek çok blues sanatçınısı ünlendirmiş ve plaklarını yapmıştır. Leonard Chess , Muddy Waters, Etta James gibi daha pek çok sanatçı bu şirketten çıkmış. Filmde Rolling Stones’un Muddy’le karşılaşma sahnesi de gayet güzeldir. Ö.S.D.

Thailand June 2009 (Phuket Film Festival)

Il postino (Postacı)
Önceki Il postino (Postacı)
Sonraki Zeitgeist
Zeitgeist

Yorum Yap