Les triplettes de Belleville

FİLMLER

Les triplettes de Belleville

Les triplettes de Belleville
[bws-rating]

Yönetmen: Sylvain Chomet,
Senaryo : Sylvain Chomet,
Yapım : 2003
Süre : 80 dakika
Kategori: Dijital
Ülke : Fransa, Belçika, Kanada, İngiltere,
Tür : Film
Diğer Adı: The Triplets of Belleville, Belleville Rendez-Vous, Trio z Belleville, Трио из Бельвиля, Appuntamento a Belleville, Das große Rennen von Belleville,

Les triplettes de Belleville (Belleville Üçüzleri), Sylvain Chomet’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği 2003 yapımı animasyon filmi. Filmin özgün adı Les Triplettes de Belleville olup, Birleşik Krallıkta Belleville Rendez-vous, Kuzey Amerika’da The Triplets of Belleville adı ile yayınlanmıştır. Filmde Michèle Caucheteux, Jean-Claude Donda, Michel Robin, ve Monica Viegas seslendirmelerde yer almıştır. Filmde diyaloglar olmasına rağmen çoğunlukla şarkı ve pandomim kullanılmıştır. Animasyonun biçmi kendine özgün olduğu için izleyiciler ve eleştirmenler tarafından övülmüştür. Film, Fransa, Belçika ve Kanada’daki film şirketlerince yapıldığı için uluslararası bir ortak üretimdir.

Yetim bir çocuk olan Champion’u büyük annesi Madame Souza büyütmüştür. Büyük annesinin hediye ettiği üç tekerlekli bir bisiklet ile Champion’un bisiklet yarışlarına olan aşkı başlar. Büyük anne Madame Souza’nın da desteği ile yıllar süren çalışmaların ardından Champion, Fransa Bisiklet Turu’na yarışmacı olarak katılmayı başarır. Fakat Champion, iki yarışçı ile birlikte mafyalar tarafından kaçırılır.
Belleville adlı bir şehire kaçırılan Champion, burada bisiklet temelli bir kumar makinası için gün boyunca pedal çevirmek zorundadır. Madame Souza ve sadık köpeği Bruno Champion’u kurtarmak için hazırlanırlar. Madam Souza ve Bruno büyük bir okyanusu aşarak Belleville adlı şehire gelir. Madam Souza’ya erkek torunu Champion’u bulabilmek için Belleville Üçlüsü adlı eski bir şarkıcı grubu üyeleri Violette, Blanche ve Rose (Violette, Blanche ve Rose’un isimleri Fransa bayrağındaki renklerden esinlenilmiştir) yardım eder.

France 18 May 2003 (Cannes Film Festival)
Philippines 10 August 2003 (Cinemanila Film Festival)
Denmark 14 August 2003 (Copenhagen International Film Festival)
USA 29 August 2003 (Telluride Film Festival)
Canada 7 September 2003 (Toronto International Film Festival)
Netherlands 10 September 2003 (Film by the Sea Film Festival)
USA 12 September 2003 (Boston Film Festival)
Greece 20 September 2003 (Athens Film Festival)
Germany 22 September 2003 (Hamburg Film Festival)
USA October 2003 (Chicago International Film Festival)
Switzerland 2 October 2003 (German speaking region)
Czech Republic 22 November 2003 (French Film Festival)
Argentina 14 April 2004 (Buenos Aires International Festival of Independent Cinema)

Himalaya - l'enfance d'un chef
Önceki Himalaya - l'enfance d'un chef
Sonraki Günlük Yaşamdan Sanata
Günlük Yaşamdan Sanata

Yorum Yap