Schindler's List (Schindler'in Listesi)

FİLMLER

Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

Schindler's List (Schindler'in Listesi)
[bws-rating]

Yönetmen : Steven Spielberg,
Senaryo : Thomas Keneally, Steven Zaillian,
Yapım : 1993
Süre : 195 dakika
Kategori : Diğer
Ülke : Amerika,
Tür : Film
Diğer Adı : La lista de Schindler, Schindler’in Listesi, Список Шиндлера, I lista tou Schindler, Reshimut Schindler, Schindler listája, Schindleri nimekiri, Shindorâ no risuto,

Tam yedi dalda Akademi ödülü kazanan Schindler’s List (Schindler’in Listesi), En İyi Film ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere pek çok kez ödülle onurlandırıldı. Film soykırım zamanında 1100’den fazla Yahudi’nin hayatını kurtaran Nazi Partisi’ne üye, çapkın ve savaş yanlısı olan esrarengiz Oscar Schindler’in tarihten hiçbir zaman silinmeyecek olan gerçek hikayesini anlatıyor.

Bir Steven Spielberg filmi olan Schindler’s List, tüm zamanların en saygı duyulan, en şerefli filmlerinden biri olarak sinemanın yapıtaşlarından biri oldu ve tarihteki yerini aldı. Tam ydi dalda Akademi Ödülü kazanan film. En İyi Film ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere daha pek çok kez ödülle onurlandırıldı. Bunlardan bazıları Bafta, New York Film Eleştirmenleri, Ulusal Eleştirmenleri Birliği, The National Board of Review, yapımcılar Derneği, Los Angeles Film Eleştirmenleri, Chicago, Boston ve Dallas Film Eleştirmenleri tarafından En İyi Film Ödülü, Christopher Ödülü. Hollywood Yabancı Basın Birliği Altın Küre Ödülü, Ayrıca Steven Spielberg’e takdim edilen Amerikan Yönetmenler Birliği.

Film, soykırım zamanında 1.100’den fazla Yahudinin hayatını kurtaran Nazi partisine üye, çapkın ve savaş yanlısı bir adam olan esrarengiz Oscar Schindler’in tarihten hiçbir zaman silinmeyecek olan gerçek hikayesini anlatıyor. İnsanlık tarihin kara dönemlerinden biri olarak anılacak bir zamanda yaptığıyla farklılık yaratan bir adam ve bu soykırımdan kurtulmayı başabilmek bir zafer hikayesi midir? Steven Spielberg tarafından yönetilen film, En iyi Senaryo. En İyi Görüntü Yönetmeni, Müzik, Kurgu ve Sanat Yönetmeni ödülleri kazanırken, Liam Necson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall. Jonathan Sagella ve Embeth Davidtz de filmdeki performanslarıyla büyük alkış aldı. Görüntü kalitesinin yenilenmesi, 5.1 digital ses ve yepyeni özel seçenekleriyle koleksiyonunuzda mutlaka olması gereken bir başyapıt.

En iyi film En iyi yönetmen
En iyi görüntü yönetmeni
En iyi sanat yönetmeni
Özgün Beste Dalında En İyi Müzik Ödülü
Diğer Görsel Yayın Eserleri Dalında En İyi Senaryo Ödülü
En İyi Film Montajı Ödülü

Amadeus
Önceki Amadeus
Sonraki The Kite Runner (Uçurtma Avcısı)
The Kite Runner (Uçurtma Avcısı)

Yorum Yap