How Art Made the World

FİLMLER

How Art Made the World

How Art Made the World
[bws-rating]

Yönetmen: Robin Dashwood, Mark Hedgecoe, Ben McPherson, Nick Murphy, Francis Whately, Martin Wilson,
Senaryo : Paul Zelevansky,
Yapım : 2005
Süre : Toplam 300 dakika
Kategori: Arkeoloji
Ülke : İngiltere, Amerika,
Tür : Belgesel, TV
Diğer Adı: I dynami tis tehnis, Pos i tehni eplase ton kosmo

Beş bölümden oluşan belgeselde dünya üzerindeki üretilen sanat eserlerinin antropolijik ve arkeolojik açıdan ele alınmasını konu alır.

Sezon 1.Bölüm More Human Than Human.
Orjinal Yayın Tarihi – 26 Haziran 2005

Sezon 2.Bölüm The Day Pictures Were Born.
Orjinal Yayın Tarihi – 3 Temmuz 2005

Sezon 3.Bölüm The Art of Persuasion.
Orjinal Yayın Tarihi – 10 Temmuz 2005
Günümüzde, politik kampanyalarda görsel reklamların kullanımı açık bir şekilde açık ve profesyonelleştirilmiştir, ancak özünde görüntülerin gücünü kullanma teknikleri, Antik Çağ’dan beri politik propagandaya dayanmaktadır. Tarih öncesi dönemde, herkes küçük topluluğun liderini fiziksel olarak biliyordu, ancak yakında değişti, sanat için politik bir meslek yarattı. Stonehenge’in yanında, ilk olarak altın takıları ‘regalia’, görsel bir statü olarak kullandığı bilinen anıt yapısını sipariş etmiş olabilecek Orta Avrupa prensine ait, Romalılardan 2000 yıl önce bir Bronz çağı mezarı bulundu. sembolü hiç kullanılmadı. İlk gerçek imparatorluğun krallarının kralı olan Achaemenid (Farsça), yirmi milletten milyonlarca kişi, başkentini sadece empoze edilen bir Pers stili değil, gücünün ve birlik eklektizminin anıtsal bir gösterisi yaptı ve siyasi logoyu icat etti – onu bir okçu olarak temsil etmek, iyi bir hükümdar için gerekli olan kararlı tutumun sembolü – ve onu geniş topraklarda halkı arasında yaymak için sikkelerin kullanılması; Büyük İskender bu ilkeleri tek bir farkla tüm Helenistik yöneticiler için bir örnek oluşturdu: liderin daha önceki klişeleri yerine gerçekçi bireysel politik portre. Octavianus’un, Sezar’ın muhafazakar giyinmiş cumhuriyetçiler ve ‘modern’ monarşistler arasında ölümünden sonra bölünmüş Roma’yı yeniden birleştirmesi gerektiğinde, bir generalin taçlandırılmış bir cumhuriyet oluşturduğu gibi aynı anda silahsızlandırılan, hatta yalınayak imajı bile olan melez heykelleri vardı, neredeyse isim dışında otokratik. Başka bir teknik, görüntülerdeki düşmanların klişeleştirilmesidir.

Sezon 4.Bölüm Once Upon a Time.
Orjinal Yayın Tarihi – 17 Temmuz 2005
Özünde, filmlerde, TV’de veya çizgi filmlerde olduğu gibi hikayeleri anlatmak için görüntülerin kullanılması, Antik Çağ’dan beri aynı güçlü tekniklere dayanır. Dünyanın en eski yazısı olan Çivi Yazısı, dünyanın en eski ve en büyük şehrinde, erken Mezopotamya’da (güney Irak) Uruk, en eski kaydedilmiş hikaye olan Gilgamesh destanına anlattı. Her büyük hikâyede olduğu gibi, olaylar ve bunlara cevap verme manevi ve ahlaki yeteneği tarafından tanımlanan bir kahramanı vardır. Asur (kuzey Irak) kralı Assurbanipal, daha sonra okunaklı olmayan çivi formundan resimlere geçmesini sağladı, sadece Ninive sarayındaki dört kabartma heykelde, aslan avı hakkında bir mini çizgi film olarak rol aldı ve binlerce kişiyle çok daha fazlasını ekledi yan planlarla dolu bir entrika olan Elamites’e karşı kazandığı muzaffer savaş hakkında ‘ekstra karakterler’. Kayıp unsur, duygu, özellikle Homer’in Odysseia’sından beri Yunan mitolojik heykelleriyle geldi.

Sezon 5.Bölüm To Death and Back.
Orijinal Yayın Tarihi — 24 Temmuz 2005
Ölüm hikayelerde önemli bir tema gibi, ölümün görüntüleri de her zaman vardır. Jericho’daki 9.000 yıllık site bile, bugün bile kabile Yeni Gine’de bulunan diğer birçok kültürün ürettiği gibi, sanatsal olarak dekore edilmiş dokuz insan kafatası içeriyor. Bazıları öbür dünyayı göstererek seyirciyi ölümle bağdaştırmakla birlikte, diğer kültürlerde insan kurbanları ve acımasız savaşlar özellikle korkmak için tasarlanmış morbid görüntülere yol açar. Etrüsklerle başlayarak, aynı sanat eseri hem ölümden sonra hem de ölümden bahsedebilir.

I'm an Artist
Önceki I'm an Artist
Sonraki Home
Home

Yorum Yap