The Genius of Design

FİLMLER

The Genius of Design

The Genius of Design
[bws-rating]

Yönetmen: Tim Kirby,
Senaryo : Tim Kirby,
Yapım : 2010
Süre : 60 dakika
Kategori: Tasarım
Ülke : İngiltere,
Tür : Belgesel
Diğer Adı:

 

Belgesel 5 bölümden oluşur.

Sezon 1.Bölüm Ghosts in the Machine.
Orijinal Yayın Tarihi — 2010
Sezon 2.Bölüm Designs for Living.
Orijinal Yayın Tarihi — 14 Mayıs 2010
Sezon 3.Bölüm Blueprints for War.
Orijinal Yayın Tarihi — 21 Mayıs 2010
Sezon 4.Bölüm Better Living Through Chemistry.
Orjinal Yayın Tarihi – 13 Temmuz 2010
Sezon 5.Bölüm Objects of Desire.
Orjinal Yayın Tarihi – 4 Haziran 2010

Tasarım tarihini araştıran belgesel dizileri. Bu yeni serinin ilk bölümü endüstriyel tasarımın doğuşunun büyüleyici hikayesini anlatıyor. Ünlü isimlerin yanı sıra Wedgwood’dan William Morris’e kadar, aynı zamanda dökme demir pişirme kaplarından koyun makasına kadar prosaik ama klasik tasarımlardan sorumlu anonim tasarımcıların çalışmalarını araştırıyor – Model T Ford’da zirveye ulaşan endüstriyel olarak üretilen nesnelerin bir türü . Ford Motors’un küresel tasarım başkanı efsanevi tasarımcı Dieter Rams ve J Mays ile röportajlar içerir.

1920’lerin ve 1930’ların krizle dolu on yıllarında, dünya iki küresel savaşın dönüm noktasındayken, tasarım, Bauhaus’un radikal fütürizminden İngiliz aşk sorununa kadar gelecek şeylerin şekli hakkında önemli ölçüde farklı fikirler önerdi. mock-Tudor mimarisi ve üç parçalı süit.

Tasarım Genius, İkinci Dünya Savaşı’nı Almanya, İngiltere, SSCB ve ABD’de tasarlanan ve üretilen rakip savaş makinelerinin prizmasıyla inceler ve her biri onları üreten ulusların ve rejimlerin ideolojik öncelikleri üzerinde büyüleyici bir uyuşma yapar.

Tasarım öyküsü, tasarımcıların savaş sonrası tüketicilere yeni bir şey sunmalarını sağlamak için plastik denilen devrimsel yeni bir malzemenin elektronik minyatürleştirme mucizeleriyle birleştiği 50’li ve 60’lı yıllara giriyor.

Tasarım öyküsünü 70’lerin sonlarındaki sıkıcı günlerden alan son bölüm, 80’lerin ve 90’ların başında ‘tasarımcı on yıllarını’ tanımlayan vahşi yaratıcılığın patlamasını izliyor. İhtiyaçları karşılamak yerine istekleri ele alarak ve kendilerini “perakende kültürü” nün açık tüketiciliğiyle birleştirerek, modern yaşamın şekillendirilmesinde başrolü üstlenmek için arka odalardan tasarımcılar ortaya çıktı.

The Genius of Photography
Önceki The Genius of Photography
Sonraki The Divine Michelangelo
The Divine Michelangelo

Yorum Yap