SANAT KURUMLARI

Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi

Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi

0 232 422 65 32

Cumhuriyet Bulv. No: 252 Alsancak / İZMİR

Kültür ve sanat alanlarında da faaliyet gösteren Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 1985 yılında, eski bir İzmir evinin restore edilmesiyle yaşayan bir sanat kurumu haline getirilen ve “Türkiye’nin ilk özel resim müzesi” olan Selçuk Yaşar Müzesi 1985 yılında açılmıştır. Müze, 1967 yılında Dyo tarafından düzenlenmeye başlanan ve 1993 yılından bu yana Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından iki yılda bir düzenlenen Dyo Resim Yarışması ödüllü eserlerine, arkeolojik eserlere ve Yaşar Ailesi’nin koleksiyonu olan diğer sanat eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Müze’nin alt katındaki Selçuk Yaşar Sanat Galerisi 1990 yılında hizmete girmiştir. Galeride yıl boyunca her biri resim, heykel ve seramik sanatının ustaları olarak nitelenen sanatçıların sergileri düzenlenmekte olup, söyleşiler yapılmaktadır.

Vakfın kültür hizmetleri arasında müzeler kurulması, sanat galerileri açılması ve bunların işletilmesi önemlidir ve Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi, bu amaca güzel bir örnek oluşturmaktadır. Restore edilen eski bir İzmir evinin yaşayan bir sanat kurumu haline getirildiği Selçuk Yaşar Resim Müzesi, 1985 yılında ziyaretçilere kapılarını açmıştır.

Türkiye’nin ilk özel resim müzesi sıfatını taşıyan müze, DYO Resim Yarışmalarında ödül alan eserlerden oluşan koleksiyonuyla Türk Resim Sanatındaki yarım yüzyılın bir panaromasını sunabilecek düzeye erişmiştir.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı işletmelerinden biri olan Selçuk Yaşar Sanat Galerisi ise 1990 yılında müzenin alt katında hizmete girmiştir.

Galeride yıl boyunca resim sergileri düzenlenmekte olup, Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi, açılışından bu yana 286 sergiye ev sahipliği yapmıştır.