Lust for Life

FİLMLER

Lust for Life

Lust for Life
[bws-rating]

Yönetmen: Vincente Minnelli, George Cukor,
Senaryo : Irving Stone, Norman Corwin,
Yapım : 1956
Süre : 122 dakika
Kategori: Resim
Ülke : Amerika,
Tür : Film
Diğer Adı: La vie passionnée de Vincent van Gogh, Han som älskade livet, Ölmeyen İnsanlar, A Vida Apaixonada de Van Gogh, Brama di vivere, El loco del pelo rojo, Hän rakasti elämää, Mannen som älskade livet, Pasja zycia, Sede de Viver

Lust for Life (1956), Irving Stone’un 1934 romanından uyarlanan ve Norman Corwin tarafından uyarlanan Hollanda ressam Vincent van Gogh’un hayatı hakkında bir MGM (Metrocolor) biyografik filmi.

Vincente Minnelli tarafından yönetildi ve John Houseman tarafından üretildi. Filmde Van Gogh rolünde Kirk Douglas, kardeşi Theo rolünde James Donald, Pamela Brown, Everett Sloane ve Van Gogh’un hızlı arkadaşı ve rakibi Paul Gauguin rolüyle Oscar kazandı.

Vincent Van Gogh, arketipik işkence gören sanatsal dehadır. Resme olan tutkusu, akıl hastalığı ile birleşince, onu başarısızlıklarla ve umursamaz ilişkilerle dolu mutsuz bir yaşamla itiyor. Kömür madencilerine vaiz olamıyor. Kadınlarla olan ilişkilerinde başarısız oluyor. Ressamları, özellikle Paul Gauguin arasında biraz saygı görüyor, ancak onlarla iyi geçinmiyor. Yaşamı boyunca sadece bir resim satmayı başarıyor. Hayatında sabit olan tek iyi, ahlaki ve mali desteğinde değişmeyen kardeşi Theo’dur.

Film, Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’nü (Anthony Quinn) kazandı. En İyi Erkek Oyuncu (Kirk Douglas), En İyi Sanat Yönetmenlik Dekorasyonu, Renkli (Cedric Gibbons, Hans Peters, E. Preston Ames, Edwin B. Willis, F. Keogh Gleason) ve En İyi Yazma, En İyi Senaryo – Uyarlandı (Norman Corwin).

Midnight in Paris
Önceki Midnight in Paris
Sonraki Local Color
Local Color

Yorum Yap