Josephine'in Gördüğü

KİTAPLAR

Josephine’in Gördüğü

Josephine'in Gördüğü
Dil: Türkçe Yazar: Kimberly Hart, Çeviri: Hayrullah Doğan, Yayınevi: Koç Üniversitesi Yayınları Kategori: Fotoğraf Yıl: 2012 Tür: Katalog

İngilizcesi: What Josephine Saw

“(Bu kilimlerde gördüğüm) renklerin ve desenlerin birleşimi. Herkes bu kadınların sadece başka şeyleri kopyalayabildiklerini ve aynı şeyin tekrar tekrar kopyalandığını söylüyordu. Ama her kilimde pek çok çeşitleme vardı ve bu kilimler benim ilginçlik ve güzellik anlayışıma tamı tamına denk düşüyordu. Elbette bu kilimleri benim için dokumadıklarını biliyordum, ama bunlar her şeyiyle benim ilgi alanıma giriyordu.”
-Josephine Powell-

1919’da doğan Josephine Powell, Türkiye’ye ilk olarak 1955’te, Bizans mozaiklerini fotoğraflamak için geldi. İlk büyük Türkiye gezisine de o sırada çıktı. Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra ülkenin tamamını dolaşmasına izin verilen ilk yabancı oldu. Türk düz dokumalarıyla ilgilenmeye başladı. El sanatları hakkında bilgileri doğrudan doğruya Türk göçebelerinden almak için çalışmaya başladı. Bu objelerin hangi amaçlara hizmet ettiğini, hangi malzemelerden yapıldıklarını ve nasıl geliştirildiklerini anlamaya çalıştı. Anadolu kilimlerini, çuvallarını ve benzeri el ürünlerini toplamaya başladı; Anadolu’nun kırsal bölgelerinde dokumacılığın rolünü ve önemini yansıtan bir koleksiyon oluşturdu. Ayrıca, Türkiye’de doğal boyama sanatının yeniden canlandırılmasına ve Türkiye’nin ilk kadın kooperatifi olan ve halıların otantik desenler ve doğal boyalar kullanarak dokunmasını amaçlayan DOBAG Projesinin (Doğal Boya Araştırma ve Geliştirme Projesi) kurulmasına öncülük etti.

Powell, 2007 yılında öldüğünde ardında çok değerli koleksiyonlar ve fotoğraf arşivleri bıraktı. Anadolu’dan topladığı düz dokuma ve etnografik obje koleksiyonlarını ve tüm fotoğraflarının kopyalarını 2006 yılında Vehbi Koç Vakfına bağışladı. 11 Haziran – 21 Ekim 2012 tarihleri arasında Koç Üniversitesi Anadolu Araştırmaları Merkezinde açılan Josephine’in Gördüğü sergisi kapsamında yayımlanan bu kitapta Josephine’in gördüğü Anadolu’nun fotoğraflarını ve onu tanıyan, onunla çalışan, yolculuk edenlerin anlattığı Josephine’i bulacaksınız.

Kitabı derleyen Kimberly Hart Buffalo State College’da öğretim üyesidir ve sosyal ve kültürel antropoloji alanında çalışmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

  Varsa kapak fotoğrafı ekle (jpg, png) max 5 MB:


  Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu
  Önceki Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu
  Sonraki 3D Studio Max Karakter Modelleme ve Dokulandırma
  3D Studio Max Karakter Modelleme ve Dokulandırma

  Yorum Yap