SANAT KURUMLARI

Basın Müzesi (Küçük Bâb-ı Âli)

Basın Müzesi (Küçük Bâb-ı Âli)

Ataevler Mah. Nilüfer BURSA

Yerel basında oldukça güçlü bir yapıya sahip olan ve bu yönüyle de Türk basın dünyasında “Küçük Bâb-ı Âli” olarak anılan Bursa’nın, tek Basın Müzesi Nilüfer’de bulunuyor.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından Ataevler’de Basın Kültür Sarayı bünyesinde kurulan Basın Müzesi, Bursa’da basın sektörünün nereden nereye geldiğini anlatan bir zaman tüneli gibi.

Bursa basınının köklü geçmişini ve zenginliğini tüm dünyaya tanıtmayı hedefleyen Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin 2 yıllık bir çalışmanın ardından 24 Mayıs 2007 tarihinde hizmete açtığı Bursa Basın Müzesi; Bursa’da yazılı basının köklü geçmişini, zaman içinde geçirdiği aşamaları ve 21. yüzyılın son çeyreğinde çağın gereklerine ayak uydurup “Bursa medyası” olarak yeniden şekillenişini gözler önüne seriyor.

Matbaanın kurulmasından bugüne kadar geçen süreçte basın mesleğine yönelik cihazların ve bu alandaki değişimi gözler önüne seren fotoğrafların sergilendiği müzede, Bursa’da yayınlanan gazete ve dergilerden örnekler de yeralıyor.

Bursa Basın Müzesi’nin bir özelliği de, gazetelerin ve öteki medya organlarının kullandığı çeşitli araçların, ilk hallerinden en gelişmiş modellerine değin sergilemesi ve bu tablonun son derece güzel canlandırmalarla da tamamlaması.