SANAT KURUMLARI

Uluslararası Kağıt Sanatçıları Derneği (IAPMA)

Uluslararası Kağıt Sanatçıları Birliği (IAPMA)

Uluslararası  Kağıt Sanatçıları Birliği (IAPMA) kağıt sanatçıları için dünyanın önde gelen kuruluşudur. 1986 yılında Almanya’nın Düren kentinde, bir sanat ortamı olarak kağıdın bugün olduğundan çok daha az tanındığı bir zamanda kuruldu. Kağıt tarihi ve üretimi Birliğin faaliyetlerinin bir yönü olsa da, ana odak noktası kağıdın sanat formu ve çağdaş sanat ortamı olarak rolüdür.

Derneğin temel amacı, uluslararası sanatsal fikir alışverişini kolaylaştırmak ve el kağıt yapımı ve kağıt sanatı hakkında bilgi paylaşmaktır. IAPMA, üyelere birlikte çalışma, sanatsal projeler ve sergiler üzerinde işbirliği yapma, teknik sorunlara çözüm paylaşma, kağıtla ilgili farklı kültürel geçmişleri keşfetme ve kağıt sanatlarına yeni yaklaşımları teşvik etme fırsatı sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, her yıl bir Bülten ve altı bülten üretilir: bültenler sergiler, yayınlar, kağıt ve kağıt içeren teknikler hakkında bilgi verir; Bültenler, el yapımı kağıt kapakları ve bireysel sanatçıları, kağıt üreticilerini ve fikirlerini içeren örneklerle profesyonel olarak üretilen dergilerdir. Tüm üyeler, bültenler ve Bültenler aracılığıyla diğer üyelerle bilgi paylaşmaya davet edilir.

Kongreler çoğu yıl düzenlenir ve dünyanın her yerinden gelen temsilcilerin katıldığı uluslararası ilişkilerdir. Seçilmiş bir sergi ve üye çalışmaları kataloğu çoğu kongrenin önemli parçalarıdır. Organizasyon komiteleri genel olarak yerel kağıt tarihlerine, kağıt fabrikalarına, sanatçı stüdyolarına, kağıt fabrikalarına ve müzelere geziler ile bir dizi atölye çalışması ve konferans hakkında bilgi verir. Üyeler ayrıca o yılki kongre programına göre kendi çalışmalarını sergileyebilir, takas edebilir veya satabilirler.

IAPMA web sitesi, tüm üyelerin çalışmalarını sergilemeleri için bir galeri alanı sağlamanın yanı sıra üyelerin yaklaşan çalıştayları, sergileri ve diğer kağıt etkinliklerini tanıtmaları için bir forum görevi görmektedir.