SANAT KURUMLARI

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi

www.kulturvarliklari.gov.tr
0242 513 12 28

Saray Mahallesi Hilmi Bağcı Caddesi Alanya ANTALYA

Alanya Arkeoloji Müzesi 1967 yılında ziyarete açılmıştır. Müze arkeoloji ve etnoğrafya bölümlerinden oluşmaktadır.

Müzenin belli başlı eserleri, Alanya çevresinde bulunan ve MÖ.625 yılına tarihlenen Fenike Yazıtları, Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine ait mimari parçalar ile heykellerdir. Ayrıca Prehistorik Çağa ait buluntular, Eski Tunç, Urartu, Frig ve Lydia dönemine ait eserler bulunmaktadır. Bu eserlerden bazıları Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden getirilmiştir. Bronz, mermer ve pişmiş topraktan eserler, cam ve mozaikler de müze koleksiyonlarını tamamlamaktadır. Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait sikkelerle Osmanlı dönemi paraları da müzede yer almaktadır. Son yıllarda yörede yapılan kazılarda çıkan eserlerin bir bölümü de burada sergilenmektedir.

Müzenin etnoğrafik eserler bölümünde, Türk ve İslam dönemlerine ait yazma, maden, ahşap eserler ile Alanya çevresinden derlenen Yörük kilimleri, giysiler, takılar, heybeler, ala çuvallar, işleme örnekleri, delici ve ateşli silahlar, günlük kullanım eşyaları bulunmaktadır. Karaman dilinde yazılmış bir yazıt müzenin önemli eserleri arasındadır.

Alanya Arkeoloji Müzesi içinde düzenlenen bir odada Alanya evi yaşantısı ile gözler önüne serilmiştir. Müze bahçesinde Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait mimari parçalar, taş eserler sergilenmektedir.