Yanlış Zaman Yolcuları

FİLMLER

Yanlış Zaman Yolcuları

Yanlış Zaman Yolcuları
[bws-rating]

Yönetmen : Aren Perdeci,
Senaryo : Aren Perdeci, Canan Cemali,
Yapım : 2007
Süre : 134 dakika
Kategori : Diğer
Ülke : Türkiye,
Tür : Film, Edebiyat
Diğer Adı : Wrong Time Travellers

Dün, bugün, hayal ve gerçek içiçe…

Genç yazar Mahir yeni kitabı üzerinde çalışmaktadır. Ama hayatında meydana gelen önemli bir olay onu yazmaktan uzaklaştırır ve hayatı tam bir kabusa dönüşür. Ancak yayınevi Mahir’e yeni kitabını bitirmesi için baskı yapmaktadır. Ona bir hafta süre tanırlar.

Çocukluğunun tüm anıları gözünde canlanır; onu tek başına büyütmüş zarif ama güçlü annesi, sıcak komşuluk ilişkileri, karşı dairede yaşayan evin bakıcısı neşeli matmazel Sona, yazar Sermet Bey ve onun genç ve güzel kızı Aslı… Daha çocukken kendinden on yaş büyük olan Aslı’ya aşık olan Mahir, onun tüm gizli oyunlarına dahil olmuş; ona tutkuyla bağlanmıştır. Geçmişin o renkli günleri şimdiki hayatının karanlığında Mahir’e bir sığınak olmuş, ilk aşkı onun için saplantı halini almıştır.

Bu zor günlerinde karşı evin artık yaşlı bakıcısı Madam Sona bile ona yardım edemez. Kitabı teslim etmezse, geçmişinin tüm izlerini taşıyan evine haciz konulacaktır. Madam Sona bu kısa sürede ona yazmasını hızlandıracak bir sekreter bulmayı önerir. 20 yaşındaki genç ve güzel sekreter Sinem’le çalışmaya başlayan Mahir’in romanının baş kahramanı bellidir: Aslı. Aslı’nın romandaki sevgilisi de Mahir’den başkası değildir. Mahir romanda kendisini onunla yaşıt hayal etmiş; gerçek hayatında gerçekleştiremediği bu düşü romanında canlandırma fırsatı bulmuştur.

Bu roman geçmişinden izler taşımalıdır. Olaylar artık onun istediği gibi gelişebilir, karakterler onun istediği gibi hareket edebilir. Mahir’in romana başlamasıyla biz de yazarla beraber masalsı bir yolculuğa çıkarız. Ta ki Sinem geçmişin karanlık sorularına cevap arayana dek…

ÖDÜLLER
Award of Honour (34th Brussels Film Festival).

Nói Albinói (Buzdan hayaller)
Önceki Nói Albinói (Buzdan hayaller)
Sonraki Shi Gan (Zaman)
Shi Gan (Zaman)

Yorum Yap