SANAT KURUMLARI

Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği (SAKÜDER)

Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği (SAKÜDER)

0554 413 81 70

Kavaklıdere Mah. Bestekar Sk. 28/11 Çankaya-ANKARA

Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği (SAKÜDER), sanat, kültür ve edebiyat ruhunu taşıyan, bu meşakkatli yolda 11 güzide arkadaşımızla beraber merkezi Ankara’da olmak üzere 3 Ekim 2005 yılında kuruldu.

Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği (SAKÜDER) ana tüzüğünde de olduğu gibi dil, din, ırk, mezhep, yöre ve insan ayrımı yapmadan, Atatürk İlke ve İnkılâpları’na son derece saygılı davranarak saygı da kusur işleyenlere de taviz vermeme kararlılığı içerisinde hareket eden, sanat ve sanatkâra sahip çıkan çabalarımızla yılmadan azimli ve bu kutsal yolda yürümeye kararlıyız. Bu kararlılığımızı sonuna kadar hizmette taviz vermeden devam edecektir.

Türkiye’nin Misak-ı Milliye sınırları içerisinde de yaşayan tüm sanat ve sanatkârlar (şair,ozan,yazar,ressam,müzisyen,heykeltıraş….v.s..kültür,sanat ve edebiyatın içerisinde
Yer alan tüm sanatçılarımız) kapsayan ve hiç bir siyasi akıma karışmadan bir araya getirmektir.

Saküder faaliyetleri gerçekleştirdiği etkinlikler arasında: her yıl geleneksel olarak yapılan şiirin, müziğin engin hissiyatında yolculuğa çıkan “Her Zaman Şiir Vardı”adlı programımızda ustalarının duygularından dökülen nağmeler kalemlerinde hayat bulurken, yeni şiir yazan genç kalemlere öncülük ettiği gibi bir eğitim kurumu niteliğinde de kendini ortaya koymaktadır.

Resim tuvale vurulan her fırça darbesinde resimin ruhunu, yaşamın nefesini almasında insan dünyasına bambaşka bir düşünce ve değer katan ressam sanatçılarımız ve şarkılara, türkülere nefesiyle, sazıyla hayat veren müzisyen sanatçılarımızı kucaklayan Saküder, sanata ve sanatçıya olan desteklerini sürdürmeye her zaman devam ettirecektir.

Hizmeti kendine ülkü edinen Derneğimiz, bu ışıklı yolda sanatımızı ve meydana getirdiğimiz eserlerimizi Saküder’in yan kuruluşu olan Saküder Kültür Yayınlarını harekete geçirerek “Atatürk Şiirleri Antolojisi – Sevgi Eser”, “Ben Bir Çiviyim – Tülay Arıcı”, “Saküder I.Kuruluş Yıldönümü Ressamlar Katalogu”, “Mabet – Vedat Fidanboy” isimli eserlerini yayına sunarak Türkiye genelinde, tüm kitabevlerinde satışa sunulmuş olup satışı devam etmektedir.

Saküder yukarıda yaptığı etkinliklerle sınırlı değil. Bunun yanı sıra günübirlik, hafta sonu kültür gezileri, konserler,konferanslar,paneller düzenleyerek sanata gönül verenleri tanışma, kaynaşma ortamları hazırlayarak çalışmalarını farklı alanlarda da genişletmeyi de amaç edinmiştir.