SANAT KURUMLARI

Kariye Müzesi

Kariye Müzesi

0212 631 92 41

Kariye Mahallesi, Kariye Camii Sokak, No: 18 Edirnekapı

RESİM SANATININ VAZGEÇİLMEZİ, İSTANBUL KARİYE MÜZESİ

Kariye Müzesi iyi korunmuş mozaik ve freskleriyle dünya çapında tanınıyor. Doğu Roma resim sanatının son döneminin önemli ve güzel örneklerini sunuyor. Mozaiklerdeki derinlik fikri ve figürlerdeki hareketli üslup; Orta Çağ’da Rönesans Dönemi’ni haber veren üstün bir sanatsal değer taşıyor.

Kariye, Eski Yunanca’da kent dışı (kırsal alan) anlamındaki Chora sözcüğünün Türkçeleşmesiyle ortaya çıkmış bir isim. Çünkü eski kilise ve manastır Konstantin surları dışında kalıyordu. Kariye Müzesi, 5.yy’da İmparator Justinianus döneminde inşa edilmiştir. Onarımlar ve eklemeler orijinal planı oldukça değişikliğe uğrattı. Bugünkü bina da 14. Yy’dan kalma.

Hz. İSA VE MERYEM ANA’NIN HAYATINA BİR DE BU MOZAİKLERDEN BAKIN

Önemli dini merasimlerde saray kilisesi ve şapeli olarak kullanılan Kariye, sonra da bir süre kilise işlevi görmeye devam etti. 1511 yılında II. Bayezid’in sadrazamı Atik Ali Paşa tarafından camiye dönüştürüldü. O döneme ilişkin detaylar, güneybatı köşedeki minare ve ana mekanın doğusunda yer alan mihraptan ibaret. 1945’te müzeye dönüştürüldü; 1948 ve 1958 yıllarında restore edilen yapının, 2013 yılında başlayan restorasyon çalışmaları da hala devam etmekte.

Müze 14. yüzyılda yapılan hayranlık uyandırıcı fresk ve mozaiklerini Logothetes (hazine sorumlusu) Theodoros Metokhites’e borçlu. Dış nartekste (Doğu Roma bazilika ve kiliselerinde genellikle batı giriş bölümü) Hz. İsa’nın hayatı, iç nartekste ise Hz. Meryem’in hayatını anlatan mozaikler bulunuyor. Canlı bir anlatıma sahip olan freskler de Hıristiyan teolojisinden önemli sahneleri betimliyor. Kariye’nin renkli ve kaliteli zemin ve duvar yüzeylerindeki mermer süslemeleri de ilgiyi hak ediyor.

HAZIR GELMİŞKEN

Ömrünü İstanbul’a adayan müteveffa Çelik Gülersoy, Kariye çevresinde de restorasyon çalışmaları yürüttüğü için bölgenin sevimli bir dokusu var. Fotojenik ahşap evlerin an sıra yorgunluk giderecek kafeler de bulunuyor.