SANAT KURUMLARI

İstanbul Fotoğraf Müzesi

İstanbul Fotoğraf Müzesi

0212 458 88 42

Şehsuvar Bey Mah. Liman Cad. No:60 Kadırga / İstanbul

 
Türkiye’nin ilk fotoğraf müzesi olan İstanbul Fotoğraf Müzesi, Fatih Belediyesi ile Fotoğraf Dostları Derneği’nin işbirliğiyle kuruldu.
 
İstanbul’un tarihi çehresinde özel bir yeri olan, ortaçağ zamanından kalma meydanının çevresindeki Mimar Sinan’ın anıtsal camileri ve sivil mimari örnekleriyle zengin, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde sarayların ve seçkin yerleşimin yer aldığı, Sultanahmet yakınındaki Kadırga semtinde bulanan müze; Fatih Belediyesi’nin Kadırga Kültür Merkezi binasında tahsis ettiği bin metre karelik bir alanda, beş fotoğraf galerisi, fotoğraf arşivi ve bir kütüphaneden oluşuyor. Uzun yıllardan beri fotoğrafçıların rüyası olan bu müze Fotoğraf Dostları Derneği tarafından yönetiliyor.
 
2010 Yılı Kültür Başkenti İstanbul projesi kapsamında Fatih Belediyesi tarafından Fotoğraf Dostları Derneği’ne müze oluşumunu desteklemek için tahsis edilen Kadırga Kültür Merkezi binası, 2010-2011 yılı süresince tadilat gördü ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in özel çabalarıyla 19 Kasım 2011’de müze olarak açıldı. Müzede 4 adet 60 m² ve 1 adet 260 m² alana sahip galeri mevcut. Bu galerilerde, 118 metre ışık yolu ve 120 adet profesyonel sergi aydınlatması kullanıldı.
 
İstanbul Fotoğraf Müzesi; koleksiyonları, sergileri, yayınları, fotoğraf arşivi, kütüphanesi, etkinlikleri ve Türk fotoğraf sanatının gelişmesine yönelik proje ve eğitimleriyle İstanbul’a yepyeni bir kültür hizmeti sunacak.