SANAT KURUMLARI

Karikatürcüler Derneği

Karikatürcüler Derneği

0212 513 60 61

Alemdar Cad. No:1, 34122 Fatih/İstanbul, Türkiye

Karikatürcüler Derneği, çizgi ile mizahin ilk örneklerinin basınımızda görülmesinden yaklaşık yüz yıl sonra Ferit Öngören, Turhan Selçuk ve Semih Balcıoğlu tarafından kurulmuştur. O yıllarda çizer olanların hepsi derneğin üyesi olmuşlardır ve ancak otuzbeş kişiydiler. Bu otuzbeş Türk çizgi adamı ilk toplu sergilerini 1970 yılında Çemberlitaş Darüşafaka Sanat Galerisi’nde “100 Yıl Sergisi” adıyla açtılar.

Derneğin ilk yayını da “Başlangıçtan Bugüne Türk Karikatürü” aldı. Karikatürcüler Derneği bu başlangıç ivmesi ile birçok etkinliklere imza atmaya başladı. Yurtiçinde ve yurtdışında yüzlerce sergi açarak Türk karikatüründen örnekleri ülke dışında tanınmasına çalıştı hem de büyük şehirlerin dışında yetenekli genç çizgi insanlarının yetişmesinde katkıda bulunmuş oldu. Sergilerde konular genel olarak demokrasi, özgürlük, barış, sağlık, çocuk kadın televizyon turizm terör insan hakları hayvan hakları belediye ve çevre sorunlarını kapsamakta idi. Dernek zaman zaman üyelerin kişisel ve grup sergilerini de özendirmektedir. Karikatürcüler Derneği “Karikatürk” adıyla yıl sonunda bir sergi düzenlemekte ve bu çizgilerden oluşan albüm basımını da gerçekleştirmektedir. Yine aynı anlayışla aramızdan ayrılan usta çizerlerin sergilerini de açarak onların genç kuşaklar tarafından anılması ve deneyimlerinden yararlanmalarını sağlamaktadır.

Karikatürcüler Derneği yine “Karikatürk” adı ile her ay bir haber bülteni çıkararak üyelerinin çizgi dünyası ile haberdar olmalarını sağlamaktadır. Karikatürcüler Derneği’nin kalıcı bir mekana gereksinimi olmuştur. Yönetim ve sanat galerisinin Yerebatan Sarnıcı çıkısındaki yerin verilmesi Derneğe çok önemli bir katkısı olmuştur.
Daha sonraki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları da ayni anlayışta davranarak bu kültür kurumunun yaşatılması Karikatürcüler Derneği’nin bu günkü etkinliğine ulaşması ve Türk çizgi sanatına gönül verenlere önemli desteği olmuştur.

Karikatürcüler Derneği’nin en önemli çalışmalarından biri de üyelerinin eserlerini kitaplaştırmaktır. Bu alandaki çalışmaların ilki 1993 yılında İsmet Lokman albümü ile başlamıştır. Daha sonraki yıllarda da Ahmet Erkanlı içinde böyle bir çalışma gerçekleşmiştir. Bu serinin başlatılması şimdiki dernek merkezi ve Türk çizgi sanatına genel bir bakış konusu söyle özetlenebilir: “Karikatürcüler Derneği’nin başkanlığını yürüten Semih Balcıoğlu, Turhan Selçuk, Ferit Öngören, Tan Oral, Semih Poroy, Behiç Ak, İsmail Gülgeç, Orhan Doğu, Erdoğan Bozok, Erdogan Başol, Canol Kocagöz, Oğuz Gürel, Kamil Masaracı, Bedri Koraman, Raşit Yakalı ve Metin Peker’in çabaları ile derneğimiz bu günlere gelmiş ve önemli gelişmeler kaydetmiştir. 

Karikatürcüler Derneği 20.12.1991 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına dernek statüsüne alınmıştır. Ve yine tüm çizer arkadaşlarımızın çalışmaları karşılığında ülke demokrasisine katkılarından dolayı 1994 yılında Kültür Bakanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülünü almıştır. Çalışmalarımız ve Türk kültürüne katkımız devlet kurumlarından ve belediyelerden de önemli katkılar almasını sağlamıştır. Bunlardan beklide en önemli olanı 1975 yılında dönemin İstanbul Belediye Başkanı Sayın Ahmet İsvan’ın Tepebaşı’nda dernek merkezi ve Karikatür Müzesi olarak Derneğimize verdiği mekandır. Daha sonra bilinen sebeplerden dolayı bu mekanı kaybettik. Bu hal 1987 yılına kadar sürdü. Yerebatan Sarnıcı’nın restorasyonu sırasında tarihi yapının çıkış kapısı önündeki üçgen arsanın Karikatürcüler Derneği’ne galeri mekanı olarak verilmesi gündeme geldi. Şimdiki iki katli bu yapının projelendirmesini de Tan Oral ve Behiç Ak üstlendiler. İnşası tamamlanarak dernek merkezi ve galeri binası 9 Eylül 1987 yılında “İstanbul” konulu bir sergi ile Büyük Şehir Belediyesi’nin düzenlediği resmi bir törenle Sayın Bedrettin Dalan tarafından Karikatürcüler Derneği’ne teslim edilmiştir.