SANAT KURUMLARI

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi

0212 334 73 00

Asmalımescit Mahallesi Meşrutiyet Caddesi, No:99, Beyoğlu İstanbul
İstanbul Modern Sanat Müzesi, Türkiye’nin sanatsal yaratıcılığını ve kültürel kimliğini ulusal ve uluslararası sanat ortamıyla paylaşmak amacıyla 2004 yılında ülkemizin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak kurulan
İstanbul Modern Sanat Müzesi, disiplinlerarası etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.
 
İstanbul Modern Sanat Müzesi, uluslararası bir yönelimle, modern ve çağdaş sanat yapıtlarını, fotoğraf, tasarım, mimari, yeni medya ve sinema alanlarındaki üretimleri koleksiyonunda toplar, korur, sergiler ve belgeler. Türkiye’nin kültürel kimliğinin uluslararası sanat ortamıyla paylaşılmasına aracılık eder. Sanatçıların üretimlerine ve uluslararası işbirlikleri kurabilmelerine destek olur. Sanatı kitleler için kolayca erişilebilir kılmayı misyon edinen İstanbul Modern, bu amaçla her yaştan sanat izleyicisine eğitim programları sunar.

Müzenin koleksiyonları, sergileri ve eğitim programları, her kesimden ziyaretçiye sanatı sevdirmeyi ve ziyaretçilerin etkin biçimde sanata katılımlarını sağlamayı hedefler. İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki Karaköy’de 8.000 metrekarelik bir alana kurulan ve 14 yıl boyunca faaliyetlerini bu binada sürdüren İstanbul Modern, yeni binası tamamlanana kadar, Mayıs 2018 itibariyle 3 yıl boyunca Beyoğlu’ndaki geçici mekânında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, kafe ve mağazasıyla kültürel faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yönetim Kurulu Başkanı’ndan

Her şey 1987 yılında İstanbul’u bir modern sanat müzesine kavuşturma hayaliyle başladı. Yaşadığımız coğrafyanın kültürünü çağdaş sanatla daha da zenginleştirecek bir mekânın kapısını açmamız ise 11 Aralık 2004’ü buldu. Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak faaliyet göstermeye başladığımız bu tarih yıllar süren bir mücadelenin sonucuydu.

Özel sektörün öncülüğü, kamu ve yerel yönetimlerin desteğiyle Karaköy’deki 4 numaralı antrepoda faaliyetlerine başlayan İstanbul Modern’de topluma sanatı görme, tanıma, sevme, özümseme ve gelişimini izleme olanağı sağlamayı hedefledik. Müze ziyaretini alışkanlık haline getirmek, izleyici kitlesini artırmak, ilgiyi sürekli kılmak için dinamik ve değişken bir yapı kurmayı amaçladık. Bugün, gururla söyleyebilirim ki, başarılı olduk.

Bir yandan Türkiye’nin çok kültürlü birikimine ve evrensel değerlerine evsahipliği yaparken bir yandan da çağdaş sanat ortamındaki değişim sürecinin, İstanbul’un ve ülkemizin modern kimliğinin simgelerinden biri haline geldik.

Ziyaretçilerimize; koleksiyon ve süreli sergi salonları, fotoğraf bölümü, video alanı, kütüphane, sinema, eğitim faaliyetleri, mağaza ve kafesiyle bir bütün olarak, üretmeye ve üretilene tanık olmaya davet eden, kapsamlı bir yaşam alanı sunuyoruz.

Tasarım, mimari, yeni medya, performans, edebiyat gibi farklı disiplinlerdeki etkinliklerle geleceğin izleyicilerinin yetişmesine öncülük ediyoruz, ayrıca dünyanın önemli müzelerinde gerçekleştirdiğimiz sergilerle Türkiye’nin tanıtımına ve kültür turizminin zenginleşmesine katkı sağlıyoruz.

Sanatsever bir nesil yetiştirme vizyonumuzla çıktığımız bu yolda, yüz binlerce çocuk ve gencimizi sanat eğitimiyle buluşturduk ve buluşturmaya da devam ediyoruz.

İstanbul Modern’i sınırların ötesine geçirerek, dünyanın önde gelen sanat kurumlarıyla pek çok uluslararası serginin yanı sıra, MoMA ile mimari, Centre Pompidou ile eğitim işbirliğine imza attık. Yıllarca süren bu işbirliklerimiz yenileniyor ve ziyaretçilerimize yeni deneyim alanları sunuyor.

Eşsiz, yepyeni bir sinerji yaratılmasıyla güçlenen müzemiz, sayıları her geçen gün artan üyelerimizin desteğiyle yolculuğunu gururla sürdürüyor.

İstanbul Modern bugün 15 yaşında… Milyonlarca ziyaretçinin hayatına dokunmanın ve sanatla buluşturmanın verdiği umutla yepyeni bir başlangıç için gün sayıyoruz. Renzo Piano imzasını taşıyacak Boğaz’daki yeni müze binamız tamamlanana kadar Beyoğlu’ndaki geçici mekânımızda tüm faaliyetlerimizi koruyarak ziyaretçilerimizle bir arada olmaya devam edeceğiz.

Tüm bu süre zarfında destekleriyle bizi güçlü kılan, üretimleriyle Türkiye sanatına değer katan sanatçılarımıza, İstanbul Modern’i destekleyen kişi ve kurumlara, sanatı hayatlarının bir parçası haline getiren tüm ziyaretçilerimize içtenlikle teşekkür ediyorum.

Oya Eczacıbaşı
İstanbul Modern
Yönetim Kurulu Başkanı