SANAT KURUMLARI

Bilim Eğitim Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV)

Bilim Eğitim Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV)

0544 965 39 64

Acıbadem Mahallesi, Nazif Bey Sokak, No:1, Kadıköy, İstanbul

1995 yılında İstanbul’da kurulan Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), başta müzik, tiyatro, sinema, edebiyat olmak üzere sanatın değişik alanlarında ürünler verdi; fotoğraf, resim ve dans çalışmaları yaptı. Vakıf, yanı sıra çeşitli güncel ya da kuramsal tartışmalar/seminerler düzenleyerek yayına hazır dosyalar oluşturdu.

Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile yürüttüğü resim, gitar, şan, bağlama, tiyatro, modern dans, geleneksel halk oyunları, yan flüt kurslarında yüzlerce kişinin eğitim görmesini sağladı. BEKSAV, kimi profesyonel ve amatör sinemacılara, müzik ve tiyatro gruplarına alan açarak, sergiler ve turneler düzenleyerek kültür ve sanat üretiminin gelişmesine olanak sundu.

Türkiye’de ve Avrupa’da müzik, tiyatro, sinema ürünlerini sergileyerek geniş yığınlarla buluştu. İstanbul’da, İzmit’te, Çanakkale’de, İskenderun’da, Hatay’da, Ankara’da, Diyarbakır’da belediyelerle birlikte kültür festivalleri ve şenlikler örgütledi; işçi sendikalarının eğitim ve tatil kamplarında ürünlerini emekçilere taşıdı. Vakıf bünyesinde çalışmalarını sürdüren Yenigün Müzik Topluluğu, Umutsuzluk Kaçar Türkülerimizden ve Kendi Dilinden; Vardiya Müzik Grubu “Buluşma”, “Hedefte İnsanlık War”,”Ellerinde Pankartlar” isimli albümler çıkardı.

Tiyatro İmge, ‘Tanya’, ‘Tutuşan İnsanlık’, ‘Çığlık’, ‘Özgürlük Koşusu’, ‘Fırtınadan Önce’ adlı sokak oyunları, ‘Tom ve Jerry’, ‘Don Kişot ve Keloğlan’, ‘Bozayı Şenlikte’ adlı çocuk oyunları, ‘Medea’, ‘Suyun Rengi’, ‘Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü’, ‘Aslan Asker Schweyk’, ‘Dağ Dili’ ve ‘Çok Uzaklardan Geliyoruz’ adlı sahne oyunlarını sergiledi.

Kelepçe, Memleketimden İnsan Manzaraları, Sabahın Bir Sahibi Var, Duvardaki Sarmaşık Gibi, Deja-Vu, Dina Kaki, Limanların Uğultusu belgesellerini de üreten BEKSAV Sinema Atölyesi’nin Yetmişinci Gün isimli kısa metrajlı filmi Antalya Film Festivali’ne davet edildi ve ardından gösterimi Kültür Bakanlığı’nca yasaklandı.

BEKSAV, 2000’den bu yana Hayat ve Hayal Bilgisi Dersleri genel başlığı altında yürüttüğü bilim tarihi, felsefe, edebiyat, sosyoloji, politika, antropoloji, estetik gibi temel disiplinleri ilgilendiren konularda yaptığı kuramsal çalışmalarla minyatür bir üniversite oluşturdu.

BEKSAV 2010 yılında aydın yazar Kutsiye Bozoklar’ın kütüphanesinin açılışını da Ankara’da yapmış bulunmaktadır.

Vakıf, Sanat ve Hayat dergisinin yayınına da katkı sunuyor.