SANAT KURUMLARI

Mehmet Baltacı Fotoğraf ve Sinema Tarihi Müzesi

Mehmet Baltacı Fotoğraf ve Sinema Tarihi Müzesi

0322 352 12 22
Türkocağı Mh. Ulus Cd. Seyhan, Adana (Tarihi Kız Lisesi Binası Kültür Sanat Merkezi)

Adana Mehmet Baltacı Fotoğraf ve Sinema Müzesi

Adana Kültür Sanat Merkezi (Tarihi Kız Lisesi Binası), Adana Valisi Abidin Paşa tarafından 1881 -1983 tarihleri arasında Askeriye Rüştiye (ortaokul ) olarak yaptırılmıştır. 1885 yılında subay ve devlet idaresi için yönetici memurların yetişmesini sağlamak amacıyla lise bölümü de eklenmiş ve Adana Mulki İdadi Mektebi adını almıştır.

1908 yılında okulun adı Mekteb-i Sultani olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nda askeri depo olarak kullanıldığından, okul geçici olarak şimdiki Erkek Lisesi’nin laboratuarına taşınmıştır. 1923 yılında ise okul, Adana Lisesi adını almıştır.

1931 yılında karma liseden sadece erkek öğrencilerin öğrenim gördüğü bir lise haline gelmiştir. 1932 yılında ise sadece kız öğrencilerin yatılı olarak öğrenim gördüğü ortaokul ve lise eğitimi verilmeye başlanmıştır.

1993 – 1994 eğitim yılında ortaokul kaldırılmış, 1999 depreminde zarar görene kadar ‘Adana Kız Lisesi’ adıyla yatılı bir kız lisesi olarak eğitime devam etmiştir.

2005 – 2006 yıllarında Adana Valiliği İl özel İdaresi tarafından restore edilerek, 2007 yılında Adana Valiliği Kültür Sanat Merkezi olarak hizmete açılmıştır.

Binanın bir kültür sanat merkezine dönüştürülmesinin ardından, 2007 yılında vefat eden Adanalı fotoğraf sanatçısı Mehmet Baltacı anısına kurulması düşünülen ‘Mehmet Baltacı Fotoğraf ve Sinema Tarihi Müzesi’ bu tarihi binada konuşlandırılmıştır.

Eserler

Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD)’ın kurucularından olan Mehmet Baltacı’nın hazırlıklarına hayattayken başladığı fotoğraf ve sinema tarihi müzesi Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Altın Koza A.Ş ve Adana Kent Konseyi’nin işbirliği sonucu hayata geçirilmiştir.

Mehmet Baltacı’nın kişisel fotoğraf makinesi koleksiyonunun yanı sıra yine kendisine ait 4942 adet film negatifi, 622 adet basılı fotoğraf, 710 adet 6×6 dia (slayt gösterisi yapmak üzere hazır halde), 366 adet kartta dia ve 7.000 adet dijital ortama aktarılmış fotoğraf da müzemizde görülebilir.

Müzemizde diğer sanatseverlerin bağışlarıyla birlikte envanterlik toplam140 adet fotoğraf makinesi vardır. Bunlardan 90 adeti sergilenmektedir.

Ayrıca araştırmacılar, tamamı Mehmet Baltacı koleksiyonuna ait tarihi Adana fotoğrafları ile 2007 yılından beri gerçekleştirilen Adana ve çevresinin envanterlik eserlerinin yanı sıra kültürel ve sosyal yaşamının da konu alındığı tüm fotoğraf projelerine müzemizden ulaşabilir.