SANAT KURUMLARI

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

Atatürk Mahallesi,Uğur Mumcu Sevgi Yolu,No: 26

Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğraf Evi 14 Nisan 2011 tarihinde düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, İzmir Milletvekili Taha Aksoy, Rüstem ailesinin evlatları ve torunları, Almanya’nın İzmir Başkonsolosu Stefan Schneider, İzmir Fotoğrafçılar Odası Başkanı Murat Yavuz, Ege-Koop Başkanı Hüseyin Aslan, CHP İzmir Milletvekili adayı Mustafa Moroğlu, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı A.Beyhan Özdemir, İzmir’li fotoğraf sanatçıları ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Bu arşivi toparlamak hiç kolay değil. Bu nedenle Mert Rüstem’e, dedesinin mirasına sahip çıktığı, bağışta bulunduğu için teşekkür ediyoruz” dedi. Dedesinin arşiv ve koleksiyonunu Karşıyaka Belediyesi’ne bağışlayan Mert Rüstem ise bir rüyasının gerçekleştiğini söyledi.

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi kurulmasında en önemli katkıyı fiziki ve maddi imkanları sunan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak yaptı. Bu sayede başta İzmir Karşıyaka olmak üzere ülkemiz çok önemli bir eser kazanmış oldu. Müzenin diğer önemi İzmir’de, hatta belki de (Koç Müzesi Hariç) ülkemizde, tamamı bir koleksiyoner tarafından bağışlanıp (maddi karşılık alınmadan) şekillendirilmiş ilk müze olması. Bir koleksiyoner, bir belediye ile işbirliği yaparak böyle bir eseri meydan getirdi.

Bahçede faal bir kamera obscura var. Büyük salonda 38 tane vitrin bulunuyor. İlk girişte faal ahşap kamera obscura görülüyor. Fotoğraf makinaları 1880’li yıllardaki ahşap makinalarla başlayıp SLR’de son buluyor. 1980’lere kadar örnekler var. Küçük salona Hamza Rüstem Salonu adı verildi. Burada Girit’ten günümüze Bahaedin Bediz, Hamza Rüstem, oğulları Hüseyi-Nuri-Metin Rüstem stüdyo ve kartpostal çalışmalarından örneklerle Hamza Rüstem’İn özel eşyaları bulunuyor. Bu salonda sunum yapılması gelişmiş projeksiyon, dvd player ve notebook mevcut. Diğer üç odadan biri idare ofisi, biri karanlık oda canlandırması, diğeri de stüdyo canlandırması.