Zeynep Kırkıncıoğlu / ERZURUM-I

Zeynep Kırkıncıoğlu erzurum Online sergi afişi

Zeynep Kırkıncıoğlu “ERZURUM – I” sergisi Tamsanat online galeride.

Açılış Tarihi

04.10.2023

Serginin Adı

ERZURUM - I

Kapanış Tarihi

19.10.2023

Ehram, saf koyun yününden farklı renklerde ve desenlerde, el dokuma tezgahında dokunan, kadını baştan ayağa örten sadece gözlerin açıkta kaldığı, tek parçadan oluşan geleneksel dış giysi türüdür. Ehram yakın geçmişe kadar Erzurum ve çevresinde yörenin kadınları tarafından sokak giysisi olarak kullanılırken, günümüzde modanın ve teknolojinin gelişmesiyle eski şekliyle kullanılmamaktadır. Ehramın yeniden eskisi gibi değer kazanması farklı alanlarda tüketiciye ve modaya uygun ürünlerle mümkündür. Bu nedenle sergi tasarımlarında her yaşa hitap edecek, tercihler arasında yer alacak modern ve gelenekselin bir arada olduğu başlık tasarımları yapılmıştır. Dört faklı kalıp kullanılarak fonksiyonel, günlük kullanıma ve modaya uygun, aynı zamanda sembolik 11 adet modern kadın başlığı tasarlanmıştır. Her tasarıma Erzurum’un kültürünü ve tarihini anlatan isimler verilmiştir. Koleksiyon ile ehramın soğuktan koruyan giysi tamamlayıcısı olarak yeni bir alanda kullanımı ve sürdürülebilirliği sağlanmıştır.

ONLINE SERGİDEKİ ESERLERİ

80
Gelin

Gelin

71
Erzincan Kapı

Erzincan Kapı

74
Gürcü Kapı

Gürcü Kapı

69
Çifte minareli medrese

Çifte minareli medrese

72
İstanbul Kapı

İstanbul Kapı

72
Kars Kapı

Kars Kapı

71
Kavak Kapı

Kavak Kapı

71
Kilise Kapı

Kilise Kapı

72
Tebriz Kapı

Tebriz Kapı

70
Tabya

Tabya

70
Üç Gümbetler

Üç Gümbetler

Zeynep Kırkıncıoğlu

1984 yılında Denizli’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamladı. 2003-2007 yılında Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü Öğretmenliğinde lisans çalışmasını tamamlayarak mezun oldu. Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bölümü’nde 2007-2010 yılında Yüksek Lisans çalışmasını, 2010-2015 yılında Doktora çalışmasını tamamladı.

           Kısa bir süre İş-Kur Meslek Edindirme Derneğinde Tasarım Öğretmenliği ve Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Fakültesi’nde sözleşmeli öğretmen olarak çalıştı. 2010 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. Dr. Öğr. Ü. olarak çalışmaya devam etmektedir. Sanatçı birçok ulusal/uluslararası sempozyum ve kongreye katılmış, kitap ve makaleleri yayınlanmış, projelerde görev almıştır.

29 Yorum

  1. Sayın Zeynep Hocam eserleriniz ile geçmiş ve günümüzün arasında bir köprü kurmuşsunuz. Modernizmin bize kattığı yeniliklerin geleneksel eserlerimize katarak tekrardan bizlere kattığınız için teşekkür ederiz. Emeğinize sağlık. Başarılarınızın devamını dilerim.

  2. Sizin gibi ülkesinin değerlerine, kültürüne sahip çıkan kadın sanatçıları oldukça, gelişen değişen bir ülke olmanın ötesinde geçmişini sizlerin sayesinde unutmamış, değerleri kaybolmamış olacak. Gençlere gücüne güç katmış bir gelecek bırakabileceğiz.
    Ellerinize emeğinize sağlık.

  3. Kıymetli Zeynep Hocam, yöresel bir unsuru günlük hayatta kullanılan bir aksesuar ile modern bir şekilde birleştirdiğiniz bu güzel serginizden ötürü sizi tebrik ediyorum. Ayrıca yöreye ait tarihi dokuları da vurgulamanız ayrıca değerli bir detay olmuş. Emeklerinize sağlık.

  4. Sayın hocam, Erzurum’un simgesi haline gelen “Ehram dokuma kumaşı” ile yaptığınız şapka tasarımlarınızın hepsi birbirinden özel ve çok güzel olmuş 👏 Kültürümüze kattığınız değerden dolayı da teşekkür ediyorum, emeğinize sağlık. 👏

Yorum Yap