english
Son Yorumlar
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
SANAT YAPIM ve 30.YIL
Genel
26.11.2012

Sanat Yapım Galerisi otuzuncu kuruluş yıldönümünü bir karma sergiyle kutladı. Kutlama çok kalabalık bir topluluğun katılımıyla oldu. Açılış konuşmaları yapıldı. Galerinin sahibi fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel’i otuz yıldan bu yana tanıyan arkadaşlar hatıralarını anlattılar. Ben ise az, yirmibiryıldır tanıyorum. Bir Galeri Selvin açılışında fotoğraf sanatçısı çok çok eski arkadaşım Gültekin Çizgen tanıştırmıştı. Yıl 1991. Sonra çeşitli yıllar içerisinde Sanat Yapımda üç kişisel sergi açtım ve bazı karmalara katıldım. Bir de 2004 yılıydı sanırım desenlerimden oluşan bir takvim de yapmıştı Sanat Yapım. Demirel’le yakın arkadaşlığımız bugüne dek sıcak bir şekilde gelişti ve ‘neşvünema’  (doğrusu neşv-i nüma)  buldu;  bugünlere gelindi.  Ben Ekonomi ve Ticaret Başmüşaviri olarak görev yaptığım dönemde Demirel ve eşi Jülide Demirel’le o dünyanın en güzel şehirlerinden birinde Budapeşte’de birlikte olduk. İbrahim bir cafede otururken masasının üzerine bıraktığı değerli fotoğraf makinesini bisikletli bir kapkaççı kapıp kaçmıştı. Ama demirelli Demirel onu kıskıvrak yakalayarak makinesini aslanlar gibi geri almıştı. Göğsüm coşkuyla kabarmıştı. Dizinde de hafif bir incinme meydana geldiğini hatırlıyorum. Yıllar geldi gitti işte.

İbrahim Demirel’in bir özelliği de benim şapkalarıma içten gelen bir eğilim göstermesidir. Bazen şapkamı saklayamadığım durumlar oluyor. Üşenmedim saydım seksenbir adet şapkam var. E adam haklı yani.

Otuzuncu yılı kalıcı yapan sadece bizim Sanat Yapımla ilgili hatıralarımız değil tabii. Geceye katılan herkes üzeri,  ‘Galeri Sanat Yapım Kuruluş Yılı 1982; 30.yıl’ yazılmış özel yapım şık bir torba aldı. İçerisinde neler var:

1)    Mevcut karma sergiyi tanıtan koca bir kitap. Sanatçılar: Şeniz Aksoy, Orhan Akyürek, Nilüfer Atalay, Habip Aydoğdu, İsmet Birsel, Marek Brzozowski, Zahit Büyükişleyen, Murat Çelik, İbrahim Çiftçioğlu, Mustafa Delioğlu, Mete Demirbaş, Zafer Gençaydın, Meltem Gökmen, Veysel Günay, Semih Kaplan, Kayıhan Keskinok, İnsaf Livan, Cezmi Orhan, Cebrail Ötgün, Lütfi Özden, Mehmet Özer, Muharrem Pire, Sema Sanal, Cengiz Savaş, Remzi Savaş, Agnieszka Srokosz, Sevda Mant Şen, Tunç Tanışık, Müslüm Teke, Bilgehan Uzuner, Hale Şakar Ürkmezgil, Ahmet Yeşil, Mehmet Yılmaz.

Yayına hazırlayan: Ayla Demirel; fotoğraf, grafik tasarım: İbrahim Demirel; düzelti; Jülide Demirel; bilgisayar uygulama: Ferhat Sonkur; baskı: Alp Ofset Matbaacılık.

2)     Daha da büyük bir kitap:  ‘1 YÜZ, 300 YORUM’.  Bu çok özel bir koleksiyonun umuma sunulmuş hali. Kaç yüz sanatçı İbrahim Demirel’in portresini, karikatürünü yapmışsa bu kitapta toplanmış. En gerçekçisi benimkisi; çünkü kaşlar çatık ve en ciddi bir hali! (o zamanlar öyleydi; yıllar yumuşattı; artık portresini yapamıyorum).  Kitapta en hacimli yeri on sayfayla sanatçı, mimar Orhan Akyürek işgal etmiş. Sanki on sayfalık bir fotoroman şeklinde kendi tabiriyle ‘Zopalı İbrahim Paşa Hazretlerini’ hikaye ediyor. Padişahımız velinimetimiz ‘Hakkı bin Orhan; el Muzaffer Daima’ (yani Orhan Akyürek) kullarından Sadrazam Zopalı İbrahim Paşayı ‘tersim’ ediyor. Bunların üçünde Paşa üryan. Ama hepsinde de başında kavuk elinde rakı kadehi var.  Bir tanesinde ise ünlü bir sadrazamken her şeyini yitirmiş, don sütyen kalmış, gözler kaymış; rakı neyse ki kadehinden henüz yerlere saçılmıyor.  

Önder Şenyapılı hazırlamış. Yayına hazırlayan: Ayla Demirel; fotoğraf, grafik tasarım: İbrahim Demirel; kapak tasarım: Ferhat Sonkur; bilgisayar uygulama: Ferhat Sonkur; düzelti: Jülide Demirel; baskı: Alp Ofset Matbaacılık.

3)    Diğer bir kitap ki çok çok kapsamlı; ‘Sanat Yapımlı 30 Yıl’. Bu kitapta otuz yıl içerisinde Türkiye ve dünyadaki siyasal ve sosyal gelişimler, Sanat Yapımda düzenlenen tüm sergiler, etkinlikler, fotoğraflarla ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Önder Şenyapılı hazırlamış. Yayına hazırlayan: Ayla Demirel; grafik tasarım: İbrahim Demirel; kapak tasarım: Ferhat Sonkur; Düzelti: Jülide Demirel; bilgisayar uygulama: Ferhat Sonkur; baskı: Alp Ofset.

 

4)    Sanat Yapım dergisi; 30. yıl özel sayısı.

         Sahibi: Ayla Demirel; Tasarım, fotoğraf: İbrahim Demirel; Editör: Cezmi

         Orhan; Baskı: Alp Ofset Matbaacılık.

         Bütün yayınlar: Sanat Yapım Yayıncılık

Benim Sanat Yapımla kötü bir anım var. Yıllar önce İbrahim Demirel’in kızı Ayla Demirel’le, bir gün nedense Galeride  tavuk yenmişti, lades tutuşmuştum. İddiamız iki yıl kadar sürdü. Sonunda tüm Galeri, Ayten’in de üstün gayretiyle, kumpas kurarak bana kaybettirdiler. Acısı hala yüreğimde, çıkartamıyorum.

Lafı her nasılsa açılmışken Habip Aydoğdu’ya kaburga nasıl kırılır tatbiki olarak anlatırken (siyah kuşak karateci olduğum unutulmasın) Selim Kaynak’ın objektifine Muharrem Pire’yle sohbet ederken yakalandım. Arka bahçeye yöneldiğimde Padişahımız efendimizin de biraz oksijen almak üzere kendisini bahçeye attığını gördüm; fırsatı kaçırmadım; mübarek eline yüzümü sürdüm. Eyvah o sırada uzaktan kocaman otuzuncu yıl pastasının salona getirildiğini gördüm. Üzerine özenle ‘Sanat Yapım, 30.Yıl’ yazılı. Çok sevdiğim halde oradakiler gibi maytap sallayamadım tabii; neyse Padişahımın ulu varlığı bir teselli verdi bana.

Otuz yıl sonra İbrahim’le yüz yaşını aşmış olacağız. Altmışıncı yıl pastasında bu kez maytabımı sallayacağım. Şimdiden görür gibiyim.

21 kasım 2012 ankara

Yazan: Monad Balkan,
Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Makaleler
İstanbul’a her gidişimde, o derin tarihi dokusunun bilicimde yarattığı yankılanmalar ve yüreğimi taşkınlıklara sürükleyen doğal güzellikler yanında, içimi sızlatan görüntülerle de karşılaştığımı s&ou >>
0
0
Öyle bir dünya düşünün ki, galeri, koleksiyoner, eleştiri kurumu, küratör hatta sanatçının da üst sınıflardan ve burjuvaziden oluştuğu bir dünya olsun. Galeri ve koleksiyonerin sınıfsal köke >>
0
0
Devam eden borç krizine rağmen, Avrupa bankaları Deutsche Bank ve UBS, sanat fuarlarının sponsorluğunu üstlenmekten vazgeçmiyor. Son haberlere göre, 2013’ten itibaren Art Basel Hong Kong’un sponsoru, Art Basel&r >>
0
1
Her yıl en az bir kez olsun geçerdim o yoldan, havalimanına gidip gelirken. Yol boyu dikilmiş binalara bakardım. Gerisindeki bilinmezliği bilmezdim. Ankara'nın kuzey-doğusunda bir yerdi Pursaklar, uzakta bir yer. Orada kim yaşar, orad >>
0
0
Müzeler, tarihte esin perilerinin mekanı olarak anılırdı. Şimdi ise sanatın koruyucusu mitinden uzaklaşıp, kültür endüstrisinin bir unsuru olarak algılanır hale gelmiştir. Bu algılayış ise birçok oluşumu ve kavramı tekra >>
0
0